Podlahy z PVC

Podlaha z PVC (Polyvinylchlorid) patří k levnějším podlahovým krytinám. Do domácností je vhodné PVC s minimální tloušťkou 1,35 mm a komfortnější tloušťkou 1,5 až 2 mm, což zaručí měkký došlap a tichou chůzi. PVC je cenově nenáročné, hodí se do předsíně, dříve se hojně používalo do dětského pokoje.

PVC krytina je v ČR spíše známá pod pojmem linoleum, který se mezi lidmi zažil již v předrevoluční době. Linoleum je ovšem zcela jiný materiál, který je vyroben z čistě přírodních produktů. Na našich stránkách Albea, s.r.o. se budeme budeme držet správného označení - PVC (Polymervinylchlorid).

Dnešní PVC kvalitou výrazně převyšuje předrevoluční "linolea" a je možné vybírat z nepřeberného množství dekorů, barev, výrobců a typů. Nejčastější volbou zákazníků bývá tzv. heterogenní PVC (sleng. heterogen), které se skládá z několika vrstev. Jedním z důležitých kvalitativních kritérií je nášlapná vrstva, tedy vrstva samotného PVC. Nejkvalitnější heterogeny dosahují 0,7 - 0,8 mm. PVC je baleno v rolích v šířce až 5 metrů a tedy při použití pro bytové účely vzniká minimum spojů. Toto je výhodné zejména pro laickou pokládku PVC. Odborná realizační firma umí udělat přesný spoj (studený svár), který umožňuje napojovat PVC bez viditelných spojů a svařovacích šňůr.

Samostatným typem heterogenního PVC je tzv. vinyl. Více zde - Vinylová podlaha

Kvalitativně lepší je tzv. homogenní PVC (sleng homogen), u kterého je vrstva PVC v celé síle krytiny. Typicky 2-2,5mm. Homogenní PVC lze pořídit jednak v rolích, ale také ve čtvercích, např. o rozměru 30x30 cm. Vzhledem k vysoké odolnosti je používáno zejména v komerčních prostorách. 

Montáž

Doporučeným způsobem montáže je celoplošné k podkladu, který splňuje normou dané požadavky na rovinnost a mechanickou odolnost. Z tohoto důvodu je ve většině případů nutné vyrovnávat podklady samonivelačními stěrkami. PVC lze také pokládat volně nebo lepit na stávající krytiny. Jedná se však o výrobci a normou nedoporučený způsob montáže, který má podstatný vliv jednak na záruku a také na životnost krytiny.

Výhody

  • nižší pořizovací cena,
  • snadná údržba,
  • jednoduchá pokládka,
  • dobré tepelně-izolační i zvukově-izolační vlastnosti.

 

 Nevýhody

  • kratší životnost měkčích produktů,
  • do PVC se používají změkčovadla (zdraví škodlivé ftaláty, které se mohou se z výrobků postupně uvolňovat), proto je důležité kupovat výrobky od renomovaných výrobců. Homogenní PVC je kvalitnější.   
zpět do kategorie